май, 2017 ел
якшәмбе

Лениногорск районына эш визиты белән Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов килде.

7 Май – радио һәм барлык элемтә тармагы хезмәткәрләре көне

Бөрбаш китапханә филиалында 5 нче сыйныф укучылары белән "Онытылмас еллар авазы" исемле тематик кичә үтте.

6 май көнне Көек авылында Бөек Җиңү якынлашкан көннәрдә “Сезнең батырлык мәңгелек”исеме астында акция игълан иттек! Авыл балалары: мәктәпкәчә яшьтәгеләрдән алып 1сыйныфка хәтле балалар белән берлектә тыл ветераннарын хөрмәтләү  йөзеннән һәрберсенә кереп хәлләрен белештек. Мин китапханәче буларак, яшь буында хәрби-патриотик хисләр ныгыту максатыннан бу эшкә ныклап тотындым, чәчәкләр алып, георг.ленталар таратылды, китап тапшырылды.Һәм махсус тыл ветераннарына дип әзерләнгән папкадагы фотолар белән таныштырдык. Ә балалар үз чиратында шигъри юллар сөйләп, җыр-биюләре белән кадерлеләребезнең күңелләрен күрде. Тыл ветераннары хатирәләрен яңартып, яшь буынга мәңге җуелмас киңәшләрен бирделәр. Күзләрдә яшь-күңелләрдә горурлык хисе белән нәни китап сөючеләрем өйләренә таралды. Әлеге адым уңышлы һәм оешкан рәвештә үтте!

Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 72 еллыгы уңаеннан, сәяси, иҗтимагый оешмаларда, ветераннар һәм яшьләр берләшмәләрендә төрле акцияләр уздырыла. Әлеге чараларда сугыш ветераннарын котлыйлар, бәйрәм кичәләре уздыралар, фронтовиклар һәм тыл хезмәтчәннәре  белән очрашулар үткәрәләр, өлкән буынга кирәкле ярдәм күрсәтәләр.

7 май көнне  Ютазы районы Урыссу бистәсендә   яшәүче Ленинград блокадасында  катнашучы, хезмәт ветераны Мария Сомованы  Татарстан Республикасы Хөкемәт Советы депутаты Ирек Салихов туган көне һәм Җиңү бәйрәме белән котлады. Аңа бу көнне бик күп матур сүзләр әйтелде һәм теләкләр теләнде.

Бөтен Россия халкының иң бөек, кадерле һәм озак көтелгән бәйрәме - Җиңү Көне җитугә бары берничә көн калды. Нәкъ менә бу көнне һәркайсыбыз, бөек батырлык өчен, үз Ватаны өчен, фашист дошманны җинучеләргә горурлык хисе белән яши.

Ел саен Республикада Татарстан һәм бөтен Россия Федерациясендә Җиңү көненә бәйле төрле бәйгеләр, тантаналар уздырыла.

Бөек Җиңү көне алдыннан тагы бер Питрәчтә яшәүче юбилярны район башлыгы котлады. Ул –Садия Румянцева. Аңа 90 яшь тулды.  Юбилярны котларга социаль яклау булеге Рашида Сахабиева һәм башка район җитәкчеләре килде. Хәзерге вакытта Садия апа балалары һәм оныкларына сөенеп яши.

Гаилә - җәмгыятьнең иң кечкенә һәм шул ук вакытта иң кирәкле бер күзәнәге. Гаилә - баланың төп тәрбиячесе. Гаилә. Нинди күркәм, күңелгә йомшак сүз бу! Нәрсә соң ул гаилә? Гаилә - Гадел, Акыллы, Ихтирамга Лаек Әти-әни дигән сүзләр җыелмасы ул. Димәк гаиләнең ныклы, тотрыклы булуы өчен әлеге төшенчеләрнең камил рәвештә булулары шарт.

“Җылыклыкны үлчәр өчен үлчәү бар,

Олылыкны үлчәр өчен үлчәү юк”,- дип язган иде Ф.Яруллин.

Бүген Ютазы районына республиканың күптән түгел билгеләнгән Премьер-министры Алексей Песошин килде.