июль, 2017 ел
якшәмбе

Бу бәйрәмне Россия тарихындагы иң көтеп алынган бәйрәм итеп исәплиләр.Ул миллионлаган гражданнарның күңеленә хуш килә.

Әлмәткә 16 кеше килде. Алар барлыгы 1120 км узачак.

Районда һәм аның торак пунктларында юлларны төзекләндерү эшләре дәвам итә.

10 нчы июльдә көндез Татарстан территориясендә көньяк-көнбатыштан секундына 15-18 метр тизлектә көчле җил, яшенле яңгыр һәм боз булуы көтелә. Аязучан болытлы һава. Төнлә явым-төшем юк, көндез яңгыр, урыны белән яшен көтелә.

Күңелсез хәбәр: "Восток" филиалы ректоры Алексей Иванович Чехонадских вафат булды.

Сабантуйда Татарстан Республикасының Актаныш муниципаль районы татар йорты хуҗалыгы мәйданчыгын тәкъдир итте.

Чистайда "Бию авылы" фестивале ачылды

Бүген Свердловск өлкәсенә эш сәфәре кысаларында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов «Уралның сугышчан даны» хәрби техника музеенда булды.

Музей комплексы Екатеринбургның юлдаш шәһәре Югары Пышмада урнашкан. Музей илебезнең героик киләчәге турында истәлекне саклау максатларында 2005 елда оештырылган.

8 июль көнне  бөтен Рәсәй гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көнен бәйрәм итә. Шушы бәйрәм Яр Чаллы шәһәрендә урнашкан Тантаналар сараенда 53 бәхетле гаилә корырга үз ризалыкларын биргән. Үз чиратыбызда,яшь гаиләләргә туганнарын кадерләп ,һәр көнгә шокер итәп яшәүләрен телибез.

"Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне" бәйрәменең төп максаты – традицион гаилә кыйммәтләрен популярлаштыру, гаилә һәм никах институтын ныгыту. Бәйрәм күпчелек кешеләрнең төп тормыш кыйммәтләре гаилә һәм мәхәббәт икәнен раслый. Нәкъ менә гаилә төрле буыннарны бәйли,  халыкның рухи, милли һәм мәдәни традицияләрен саклый. Ныклы, сәламәт гаилә – көчле, уңышлы илнең нигезе.