сентябрь, 2017 ел
җомга

Шушы көннәрдә мөселман халкының иң олугъ бәйрәмнәренең берсе - Корбан Гаете билгеләп үтелә.

1- сентябрь "Белем бәйрәме".

1 нче сентябрьдә – Бөтенроссия белем көнендә Футбол буенча 2018 елдагы дөнья чемпионатын оештырачак барлык 11 шәһәрдә Футбол дәресләре уза.

2017 елның  1 сентябрендә Әгерҗе шәһәренең  “Яшьлек” паркында Республика көненә багышланган бәйрәм үткәрелде. Чарага  40 һәм аннан да күбрәк  еллар  бергә  бәхетле  гомер  кичергән  гаилә  тормышы  юбилярлары  чакырылган  иде.  7  прага  ТРсы   Әгерҗе муниципаль  районы  башлыгының  рәхмәт  хаты  һәм  истәлекле  бүләкләр  тапшырылды. Иң  лаеклы  гаиләләр арасында  атказанган  мәгариф  һәм  авыл  хуҗалыгы  хезмәткәрләре,  хезмәт  ветераннары  бар иде.  Алар  хөрмәтенә  бик  күп  җылы  сүзләр,  изге  теләкләр  әйтелде, мәдәният  хезмәткәрләре  юбилярларга  үзләренең  моңлы  җырларын  бүләк иттеләр.

2017нче елның 1нче сентябрендә Тәтеш кадет-интернат мәктәбе гаять зур Россия Державасы белән бердәмлектә яңа уку елының беренче көнен каршылады

2017-2018нче уку елында районыбызда 436 укучы тәүге тапкыр белем иленә аяк баса, 1сыйныфка укырга керә. Бүгенге көндә районда 11 урта, 7 төп, 2 башлангыч мәктәп - филиал, 1гимназия, 1лицей,  1кадет интернат - мәктәбе, 1сәләтле балалар өчен фәннәрне тирәнтен үзләштерүче интернат - мәктәп, Кызыл – Мишәдә мөмкинлекләре чикле балалар өчен мәктәп - интернат, 1 аграр көллият эшли. Мәктәпләрдә барлыгы 3672 бала белем һәм тәрбия алачак.

Түбән Кама муниципаль районы ГХАТ Идарәсе август аенда туган балаларның иң сирәк һәм популяр исемнәрен атадылар.

Бүген мөселман халкы иң изге бәйрәмнәребезнең берсе – Корбан гаетен билгеләп үтә. Районыбыз үзәгендә, бистә, авылларда Гает намазлары, вәгазьләре укылды, бәйрәм коймагы белән сыйландылар.