июль, 2018 ел

16 нчы июль көнне “Сәләт-Саба” сменасының ябылу тантанасы узды.

Бүген Иннаполиста Президент Академиясенең 7 нче җәйге кампусы ачылды. Аның тантаналы ачылышыда ТР Президенты Р.Миннеханов, РФ Президенты каршындагы халык хуҗалыгы академиясе ректоры Владимир Мау, Газпромбанк идарәсе рәисе урынбасарыВадим Кулик, Югары Ослан районы башлыгы Марат Зиатдинов катнашты.

Чын Сабан туе ничегрәк уздырыла соң ул, дип сорасагыз, нәкъ менә Кече Шырдандагыча дияр идем. Бернинди арттырусыз язуым, җанлы, ихлас, бердәм, кыскасы менә дигән бәйрәм оештырган районыбызның иң кечкенә авылларының берсе.

Дәүләт автоинспекциясе хезмәткәрләре 11 июльдә Васильевода “Тоннель” профилактик операциясе уздырганда 40 автомобильне тикшергән.

С наступлением летнего купального сезона, который продлится с 1 июня по 31 августа, водные объекты традиционно являются наиболее привлекательным местом отдыха жителей и гостей района. Но, не знания правил поведения на воде может привлечь к несчастным случаям, в том числе и смертельным.

За купальный сезон 2018 года на 09 июля  на водных объектах Республики Татарстан зарегистрировано  44 происшествий, погибло 40 человек в том числе 4 детей и спасено 7 человек,  в том числе 3 детей.

2018 елда  16 июль көнне, Азнакай җирендә, тагын бер бала-Мортазина Лиана җиһанга аваз салды. Төбәк  больницаның бала тудыру отделениясендә, Татарстан Республика Азнакай муниципаль район башкарма комитетының ГХАТ бүлеге тантаналы теркәү оештырды. ГХАТ бүлеге җитәкчесе Элфинур Хәйретдинова әти-әнисенә, Ринат белән Гөлнурга беренче баласының, беренче документы – «Туу турында таныклык” һәм Татарстан Республика Президенты Миңнеханов Рөстәм исеменнән Котлау хаты тапшырды. Аның котлауларына башка килгән туган- тумачалар да кушылды.

2018 елда гомуми белем алу учреждениеларын тәмамлаучыларның дәүләт аттестациясе нәтиҗәләре белән эшлекле дүшәмбедә Әлмәт муниципаль районы мәгариф идарәсе начальнигы вазыйфаларын башкаручы Ирина Павловская таныштырды.

Район активы белән киңәшмә бүген күңелле вакыйгадан башланды: район башлыгы Айрат Хәйруллин Кичуй авыл җирлеге башлыгы Галина Туманованы туган көне белән котлады. Эшлекле дүшәмбедә Айрат Ринат улы узган атнага нәтиҗәләр ясады һәм Татарстан Республикасы Президенты катнашуы белән узган нефть саммитында билгеләнгән төп темаларның берсе 2016-2030 елларда социаль-икътисадый үсеше стратегиясе кысаларында Әлмәт муниципаль районының тотрыклы үсеше, яшәү рәвеше сыйфатын һәм кеше капиталы мөһимлелегенең дәрәҗәсен күтәрү икәнен билгеләде.

Бүген Иннополиста Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов "Яндекс" яңа пилотсыз автомобилендә йөреп карады. Пилотсыз автомобиль юлы шәһәр трассалары һәм торак микрорайон буйлап узды.