июнь, 2021 ел
чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Берләшкән Гарәп Әмирлекләренең азык-төлек һәм су иминлеге буенча Дәүләт министры Мариям Бинт Мөхәммәд Әл-Мехаири белән очрашуда агросәнәгать комплексы өлкәсендә мөнәсәбәтләрне үстерү һәм Берләшкән Гарәп Әмирлекләренә азык-төлек чыгару буенча мөмкин булган уртак проектлар турында фикер алыштылар. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров катнашты. Очрашу Казан Кремленең Губернатор Сараенда узды.

май, 2021 ел
җомга

Татарстан Республикасында беренче тапкыр «АГРОВОЛГА» агросәнәгать күргәзмәсе кысаларында «Трактор-шоу» төбәк ярышлары узачак, анда механизаторлар иң яхшы тракторчы исемен яуларга  тырышачаклар.

Без һәр атнада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән авылда үзләрен эшен үстерүче кешеләр, гаилә фермалары һәм аякта нык торучы һәм яраткан эшләре белән шөгыльләнүче яшь эшкуарлар турында язабыз. Шундыйларның берсе – Зәй районыннан Мөхәммәтҗановлар гаиләсе.

җомга

Чәчү кампаниясе темплары көннән-көн арта. Бүгенге көндә язгы чәчү 335,4 мең гектарда башкарылган, шулардан язгы һәм бөртекле культуралар - 268,9 мең га, шул исәптән арпа - 193,1 мең га, шикәр чөгендере - 13,6 мең га.

пәнҗешәмбе

чәршәмбе

Тәтеш районында «Сыйфатлы азык һәм ныклы азык базасы - хайваннарның югары продуктивлыгының нигезе» дигән зона семинар-киңәшмәсе узды. Чарада Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Тәтеш районы Башлыгы Рәмис Сафиуллов, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы урынбасары Гелүс Баязитов һәм башка җаваплы затлар катнашты.

сишәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хәбәр итүенчә, МГИМОда Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы кафедрасы белем бирү хезмәтләре базарында аналогы булмаган «Дөньякүләм аграр базарлар» магистрлык программасына укырга кабул итү турында игълан итә. Программа агросәнәгать комплексы өлкәсендә Россия мәнфәгатьләрен халыкара аграр базарда чагылдыруга сәләтле белгечләр әзерләүгә юнәлдерелгән.

чәршәмбе

Бүген икмәк-кондитер комбинаты арыш-бодай оныннан формалы икмәк җитештерү буенча яңа линия ачты. Бу «Икмәк-кондитер комбинаты» АҖенең(«Ак Барс» холдинг компанияләре төркеменә керә) җитештерү куәтләрен модернизацияләү һәм реконструкцияләү буенча зур масштаблы проектның беренче этабы булды, ул СМП Банкның стратегик финанс ярдәме белән уңышлы гамәлгә ашырылды. Линияне урнаштыру һәм файдалануга тапшыру бәясе 56,5 млн. сум тәшкил итә. Модернизацияләүнең гомуми бюджеты 254 млн. сум дип бәяләнә.

Ул кабат эшкәртелергә мөмкин һәм табигый юл белән тиз таркала.

дүшәмбе

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы хәбәр итүенчә, «Росагролизинг» АҖ илнең агросәнәгать комплексын техник модернизацияләү темпларын арттыруга юнәлдерелгән, моңарчы күрелмәгән яңа программаны эшләтеп җибәрү турында игълан итә.