июнь, 2017 ел
чәршәмбе

22 нче июнь – безнең тарихтагы иң куркыныч һәм кайгылы көн. 76 ел элек бу көнне Бөек Ватан сугышы башланган. Андагы һәлак булган, гомерләре өзелгән кешеләрне саннар белән генә исәпләп булмый. Алар киләчәк буыннарга яхшы үрнәк.

21 нче июньдә районның балалар китапханәсендә А.С.Некрасовның 110 яшҗлегенә багышланган «Приключения капитана Врунгеля» дип аталган күргәзмә барлыкка килде.

Буген Саба бистәсенең 2 нче номерлы  “Эллуки” балалар бакчасында  халкыбызның  элек-электән сакланып килгән гүзәл бәйрәмнәренең берсе -  Сабантуй булып узды

Татарстанда яңгырлар һәм яшен көтелә көчле

Бүген Татарстанның сәламәтлек саклау министры Адел Вафин Кытай Халык Республикасы Сычуань  провинциясенең делегациясе белән очрашты. Татарстанның Сәламәтлек саклау министрлыгында очрашу чикләрендә республика ведомствосы башлыгы Адел Вафин Татарстанда сәламәтлек саклау системасы ничек төзелгән, шулай ук приоритетлар һәм бурычлар турында сөйләде.

Законнарга үзгәрешләр кертү инициаторлары – милли авыл хуҗалыгын иминиятләштерү берлеге (НСА). НСАның эшчәнлеген җайга салучы яңа документлар эшләү зарурлыгы  агротехнологияләрдәге үзгәрешләр, уңышлылыкны бәяләү һәм авыл хуҗалыгын иминиятләштерүнең башка параметрлары, шулай ук бу системаны үстерүнең начараюы сәбәпле килеп туды.

Эш сәфәре барышында Кытай Халык Республикасы Сычуань  провинциясенең делегациясе Татарстанның медицина оешмаларына килеп китте. Шулай Татарстан башкаласы кунаклары Республика клиник хастаханәсенең, Республика клиник онкология диспансерының, Балалар республика клиник хастаханәсенең, Регионара клиника-диагностика үзәгенең, Казанның 7нче номерлы шәһәр клиник хастаханәсенең эшләре белән таныштылар.

2017 елның 21 июнендә Татарстан  Республикасы Юстиция министрлыгында Татарстан Республикасы җәмәгать судьялары аппаратларында Татарстан Республикасының 6 граждан хезмәткәренең квалификация экзаменын бирүе, 6 дәүләт хезмәткәренең аттестацияләү узуы буенча аттестацияләү комиссиясе утырышы үткәрелде.

Дәүләт Думасы хөкүмәткә бюджетны планлаштыруда приоритет проектларга нигезләнгән яңа принципларга күчәргә тәкъдим итә. Бу хакта 2017 елгы бюджетка үзгәрешләр кертү турындагы законның өченче укылышта раслануы белән бәйле кабул ителгән парламентның түбәнге палата карарында хәбәр ителә.

Аксубайда ТРның беренче урман хуҗалыгы министры Александр Гуляев исемендәге “Уяну” (“Пробуждение”) экология фестивале булды. Фестиваль Аксубай муниципаль районы хакимияте, ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы, “Яңа гасыр” телекомпаниясе, ТР Мәдәният министрлыгы, ТР Экология һәм табигый ресурслар министрлыгы, Аксубайның Җирлекара үзәк китапханәсе вәкилләре катнашында узды. Фестиваль районда ел саен уза торган гаилә бәйрәменә әйләнде. Ул инде өченче мәртәбә үткәрелә һәм үзәк китапханә каршындагы мәйданга күп кунакларны җәлеп итә.