дүшәмбе

Безнең приютта тәрбияләнүчеләр Бөек Ватан сугышында совет халкының Җиңүенең 79 еллыгына багышланган «Җиңү җырлары» акциясендә катнаштылар. Җыр сугыш вакытында фронт һәм тылның рухи коралына әверелә. Һәрберсенең үз тарихы, үз язмышы бар. Сугыштан соң язылган җырлар - бу соңгы үткәнгә карау гына түгел, ә кичергәннәрне аңлау да. #АкцииПесниПобеды.

Тэги: ОСЗ Тургай

Бөек Ватан сугышында Җиңү көненә багышланган Бөтенроссия "Хәтер дәресе" безнең приютта мәктәпкәчә яшьтәге балалар белән узды. Җиңү көне илебездә иң хөрмәтле бәйрәмнәрнең берсе.  Балаларыбыз моны онытмаска тиеш.

Тэги: ОСЗ Тургай

2024 елда бөтен Россия Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгын бәйрәм итә.

9 Май алдыннан безнең илдә акция уза теләгән һәркемгә традицион рәвештә Георгий тасмалары таратыла. Бу дөньяны фашизмнан коткарган кешеләргә хәтер һәм рәхмәт символы булдыру кысаларында эшләнә. "Тургай" балалар һәм яшүсмерләр өчен социаль приютта тәрбияләнүчеләр шулай ук "Георгий тасмасы 2024"халыкара акциясенә кушылдылар. Алар авыл урамнарында үтеп баручыларга «Георгий тасмалары» тараттылар.

Тэги: ОСЗ Тургай

9 Май-Бөек Җиңү бәйрәме, аны бөтен ил тантаналы рәвештә билгеләп үтә! Безнең тәрбияләнүчеләр Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгына багышланган бәйрәм парадында катнаштылар. Парад Байлар Сабасы бистәсендә обелиск янындагы төп мәйданда узды, анда безнең районның барлык халкы һәм кунаклары җыелды. Парадны Саба муниципаль районы Башлыгы Р.Н. Миңнеханов җитәкләде. Приют коллективы шулай ук бәйрәм чарасында актив катнашты. Тантаналы өлештән соң барлык катнашучылар фашизмга каршы сугышта һәлак булганнарның истәлегенә обелиск янына чәчәкләр салдылар.

Тэги: ОСЗ Тургай

9 май-жину коне. 8 майда Иске Икшермә авылында  Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгына багышланган тантаналы митинг узды. Бәйрәм кадет мәктәбе укучыларының маршы белән башланды, алар арасында безнең тәрбияләнүчеләр дә бар иде. Безнең балалар  җиңү көне уңаеннан концерт номерлары әзерләделәр. Митингта катнашучылар һәйкәлгә чәчәкләр салдылар  Митинг бәйрәм хөрмәтенә агачлар утырту белән тәмамланды.

дүшәмбе

5 майда Россиядә православие христианнары Пасха бәйрәмен билгеләп үтәләр. Бу иң борынгы һәм мөһим бәйрәмнәрнең берсе.

Безнең тәрбияләнүчеләр өй буйлап йөрделәр, хуҗаларны бәйрәм белән котладылар, буялган йомырка һәм конфетлар җыйдылар. Якты Пасха бәйрәме барыбызга да тынычлык, уңайлылык һәм шатлык бүләк итсен.

Приютта балалар бәйрәм тарихы, аның символлары, бәйрәм йолалары белән таныштылар, табышмаклар чиштеләр.

җомга

Җиңү көнен бәйрәм итү кысаларында безнең илдә " Җиңү хаты "патриотик Бөтенроссия акциясе уза. "Тургай" приюты тәрбияләнүчеләре "Җиңү хаты"Бөтенроссия акциясендә катнаштылар.

Тэги: ОСЗ Тургай

Бөек бәйрәм - Җиңү көне якынлаша, аны бөтен ил 9 Майда бәйрәм итә. Бу көнне Георгий тасмасын Бөек Ватан сугышы ветераннарына хөрмәт белдерүче символ буларак киемгә беркетү традициягә әверелде.

Илебезнең Бөек бәйрәме - Җиңү көне алдыннан тәрбияче Башарова Р. С. георгий тасмасыннан брошюра ясау буенча мастер - класс оештырды

пәнҗешәмбе

"Мин үзем!" программасын тормышка ашыру кысаларында тәрбияче Давлиева  Венера тәрбияләнүчеләр белән картоннан коллаж техникасы буенча декорацияләр белән фотога төшерү өчен рамка ясау буенча мастер - класс үткәрде. Балалар мастер-класста актив катнаштылар, фантазия һәм кул эшләре ясауга иҗади караш күрсәттеләр. Эш вакытында һәркемнең ничек тырышканын күрү рәхәт иде. Нәтиҗәдә, кызыклы һәм бөтенләй башка фоторамкалар барлыкка килде. Балалар үз куллары белән башкарган эшләреннән канәгать калдылар.

Тэги: ОСЗ Тургай

Россиядә ел саен 1 майда Яз һәм хезмәт бәйрәме билгеләп үтелә. Безнең авыл җирлегендә бәйрәм традициясе-буялган йомырка җыю.

Балалар бу көнне түземсезлек белән көтәләр. Бүген без тәрбияләнүчеләребез белән буялган йомырка җыюда катнаштык. Иртәдән без авыл буйлап барабыз һәм һәр йортка керәбез.  Бу традиция инде бик күп еллар! Бу көнне йомыркаларны пешерү һәм буяу, тәм-томнар пешерү һәм кунакларны чакыру гадәти хәл. Балалар авыл буйлап рәхәтләнеп йөриләр һәм авыл халкы белән танышалар, авылларда кешеләрнең ничек яшәвен беләләр.